Taşınabilir müzik çalarlar okul çağındaki çocuklarda işitme kaybına neden olabilir.

Taşınabilir müzik çalarlar okul çağındaki çocuklarda işitme kaybına neden olabilir.

Yapılan yeni bir araştırma uzun süre taşınabilir müzik çalar kullanımının okul çağındaki çocuklarda işitme kaybı riskini arttırdığını belirtti.

Rotterdam’daki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bir ekip, gürültüye bağlı işitme kaybının yaygınlığını ve bu eğilimlerin taşınabilir müzik çalarlar ya da diğer sosyodemografik etkenlerle ilişkilendirilip ilişkilendirilemeyeceğini incelemek için Hollanda’da yaşayan 9-11 yaş aralığındaki 3,116 çocuğa ait veriyi inceledi.

Genel olarak, incelenen çocukların %14.2’sinde odyometrik çentik ya da yüksek frekans işitme kaybı olduğu ortaya çıktı; ayrıca taşınabilir müzik çalar dinleyen çocukların diğerlerine kıyasla yüksek frekans işitme kaybı yaşamaya üç kat daha yatkın oldukları görüldü.

Müzik çalarlar ve okul çağındaki çocuklarda yüksek frekans işitme kaybı arasında bir ilişki olduğunu ortaya koyan ilk geniş kapsamlı çalışmalardan biri olduğu için, bu bulgunun potansiyel olarak önemli olduğu düşünülüyor.

Buradaki asıl konu, bu tür işitme kaybının çocukların gece kulübü ya da konserler gibi yaygın olan diğer yüksek ses kaynaklarına maruz kalma ihtimallerinin daha yüksek olduğu ileri yaşlarından çok daha önce gerçekleşmesidir.

Erasmus Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde kulak burun boğaz uzmanı olan, çalışmanın başyazarı Carlijn le Clercq, Gizmodo web sitesine verdiği röportajda: “Öncelikle, günümüzde 9-11 yaş aralığındaki çocuklar, taşınabilir elektronik cihazlar günlük hayatlarıyla bütünleşmiş bir şekilde büyüyorlar, bu da maruz kalma ihtimallerini çok daha arttırıyor; örneğin, okullarda eğitim amacıyla tablet kullanımı artık epey yaygın.

“Ayrıca grubumuzdaki çocuklar bu çalışmadan beri birkaç yaş daha büyüdüler. Eğer doz etkisi varsa, maruz kalma süreleri de artmıştır” dedi.

Yazan James Puckle

https://www.mediplacements.com/article-801847242-portable_music_players_may.html