Kulak çınlaması kanser belirtisi olabilir.

Kulak çınlaması kanser belirtisi olabilir.

Toplumun yaklaşık %10’unda görülen tinnitus (kulak çınlaması) zaten rahatsız edici bir sorunken, aynı zamanda kanser belirtisi olabilir.

Ulusal Sağlık Hizmeti’nin nazofarenks (geniz) kanseri hakkındaki yeni rehberi tinnitus semptomları göstermenin hastalığın belirtilerinden biri olabileceği konusunda uyardı.

Nazofarenks kanseri boğazın ağzı burna bağlayan belirli bir bölgesinde görülen nadir bir kanser türüdür. Göstergesi olan semptomlar diğer sağlık sorunlarına benzediği için çoğunlukla teşhisi zordur.

Tinnitus bu semptomlardan biridir; kulaklardaki çınlama genellikle kulak zarı hasarı ya da yakın zamanda uzun süre yüksek sese maruz kalmak gibi diğer nedenlerle açıklanır.

Rehbere göre: “Birleşik Krallık’ta her yıl yaklaşık 250 kişiye nazofarenks kanseri teşhisi konulmaktadır. Nazofarenks kanseri larinks (gırtlak) kanseri ya da özofagus (yemek borusu) kanseri gibi boğazı etkileyen diğer kanser türleriyle karıştırılmamalıdır. Nazofarenks kanseri olan birçok kişi kanser ileri evreye gelene kadar hiçbir semptom göstermez”.

Hastalıkla ilişkilendirilen diğer bir semptom ise işitme kaybıdır fakat boyunda şişkinlik daha net bir belirtidir.

Beslenme stilleri yüksek oranda salamura edilmiş et içerdiği, sürekli sert ağaç tozlarına maruz kaldıkları ve ailelerinde nazofarenks kanseri öyküsü olduğu için en riskli grubu uzak doğu ve kuzey Afrika kökenli kişiler oluşturur.

Kulak çınlamasından muzdarip milyonlarca kişiye oranla Britanya’da her yıl yaklaşık sadece 250 nazofarenks kanseri vakası görülse de, kulaklarında uğuldama, çınlama, vınlama ve ıslık sesi duymaya başlayan kişilerin bir doktor tarafından muayene edilmeleri önerilir.

Tinnitus çoğu kişi için kanser belirtisi olmasa da bu durumdan muzdarip kişilerin bir odyologtan yardım almaları, bu durumun etkileriyle daha iyi baş edebilmeleri açısından büyük fark yaratabilir. Bu etkiler arasında uyku eksikliği ve devam eden dikkat eksikliği olabilir.

Yazan James Puckle

https://www.mediplacements.com/article-801849203-tinnitus_may_be_sign_of_cancer.html