Kadınlarda işitme kaybı sağlıklı beslenmeyle hafifletilebilir

Kadınlarda işitme kaybı sağlıklı beslenmeyle hafifletilebilir

Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak tıbbi sebeplerden her zaman için iyi bir fikir olsa da çoğunlukla kilo verme, ve kalp hastalıkları ve diyabet gibi sağlık durumlarını önlemeyle ilişkilendirilir. Fakat yapılan yeni bir çalışma belli gıdaları içeren yiyecekleri tüketmenin kadınlar arasında duyma kaybını önlemede faydalı olduğunu öne sürdü.

Journal of Nutrition’da yayımlanan araştırmada, 2. Hemşire Sağlığı Araştırması’nda katılan yaklaşık 71,000 kadından alınan veriler incelendi. 22 yıl boyunca gözlemlenen kadınlar, bu üç beslenme stillerinden birini uyguluyorlardı: Alternatif Akdeniz Diyeti (AMED), Hipertansiyonu Önleyen Besinsel Yaklaşımlar (DASH) ve Alternatif Sağlıklı Yeme İndeksi-2010 (AHEI-2010).

Edinilen bulgulara göre yeme alışkanlıkları AMED ya da DASH beslenme stillerine uygun ya da onlara yakından benzeyen kadınlar ilerleyen yıllarda işitme kaybı yaşamaya, bu beslenme planlarında önerilenlerden çok farklı yiyecekler tüketen kadınlara kıyasla %30 daha az yatkınlardı.

Bununla beraber, yaklaşık 33,000 kadından oluşan başka bir grup gözlemlendiğinde bu sayının %30’dan bile yüksek olabileceği görüldü. Araştırmacılar bu verilere dayanarak AHEI-2010 beslenme stilinin de benzer etkisi olabileceğini keşfettiler.

Brigham & Women’s Hospital’daki Network Medicine Channing Division’da epidemiyoloji uzmanı ve çalışmanın yazarlarından biri olan Dr Sharon Curhan, “İyi beslenme genel olarak sağlığa katkıda bulunur ve ayrıca işitme kaybı riskini azaltmaya yardımcı olabilir” dedi.

AMED beslenme stili tahıl, baklagil, meyve, sebze, balık ve zeytin yağı tüketimine odaklanırken, DASH beslenme stili sodyum alım oranını azaltarak meyve, sebze ve yağsız süt ürünleri tüketimini teşvik eder. AHEI-2010 her ikisinden de unsurlar barındırır.

Araştırmalar umut verici olsa da, özellikle erkeklerle ilgili daha fazla veriye ihtiyaç vardır. Ancak sağlıklı beslenmenin genel sağlık üzerindeki yararları dikkate alındığında, daha fazla meyve ve sebze tüketmek herkese önerilmektedir.

Yazan James Puckle

https://www.mediplacements.com/article-801850146-hearing_loss_in_women_could_be.html