Bebek sağırlığı, işaret etme gibi jestler dahil sözsüz iletişimi engelliyor

Bebek sağırlığı, işaret etme gibi jestler dahil sözsüz iletişimi engelliyor

Birleşik Krallık’taki Sheffield Üniversitesi’nde psikologlar tarafından yapılan yeni bir araştırmanın sonucunda bebek sağırlığının el kol hareketlerini gibi erken dönem sözsüz iletişim becerilerini ciddi olarak etkilediği ortaya çıktı.

Akademisyenler bebeklerin dil gelişimine dair olumlu öngörülerde bulunduğu bilinen beş tip erken dönem iletişim yöntemini incelediler: gösterme jestleri, verme jestleri, işaret parmağıyla gösterme, iletişimsel sesler çıkarma, ve kelime kullanımı.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin dergisi Pediatrics’te yayımlanan Sheffield çalışması, sağır ve duyma güçlüğü çeken bebeklerin “daha sonraki dil yetisinin temelini oluşturan jestler ve sesli iletişim becerilerinin yüksek derecede gecikme riski taşıdığı” sonucuna vardı.

Araştırmacılar, gelişmekte olan jestlerin gecikmesinin sadece işitsel uyarıcıları taklit etmekte yaşanan zorlukların bir sonucu olmadığını öne sürdüğünü söylüyorlar. Ayrıca bebeğin bakımını üstlenen kişilerin ilk yılda müdahalede bulunarak işitme kaybı olan çocukları gelişimsel anlamda doğru yola yönlendirebileceklerini vurguluyorlar.

Fakat yazarlar “birçok ebeveyn için duygusal bakımdan çalkantılı olan bu zamanda onlarla diyalog kurarken hassas olunması gerektiğinin, birçok ailenin müdahaleye ya da araştırmaya katılmak için hazır olmadığının” altını çiziyorlar.

Sheffield Üniversitesi’nin yardım amaçlı hazırladığı bir dizi video ücretsiz olarak çevrimiçi erişime açıldı.

Kaynak: medicalxpress

https://www.audiology-worldnews.com/research/3950-infant-deafness-stymies-non-verbal-communication-even-gestures-such-as-pointing